Backup 3-2-1 to strategia ochrony danych, która jest powszechnie uznawana za jedno z najlepszych podejść w dziedzinie bezpieczeństwa IT. W dobie cyfrowej, gdzie każda firma i organizacja jest narażona na różnorodne zagrożenia, od awarii sprzętu po ataki cybernetyczne, strategia ta staje się kluczowym elementem zapewniającym ciągłość działania. Ale co dokładnie kryje się pod pojęciem backup 3-2-1? Dlaczego jest to jedyne słuszne podejście, które natychmiast powinno znaleźć miejsce w Twojej strategii bezpieczeństwa danych? Przeczytaj w naszym artykule!

Backup 3-2-1 – podstawa tworzenia kopii zapasowych

“Klienci dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy dopiero będą je robić” – to jedno z najbardziej popularnych powiedzeń w świecie cyberbezpieczeństwa. Jeżeli choć trochę się już znamy – zapewne je słyszałeś.

Oznacza ono, że ci pierwsi są albo z natury uważni i przezorni, albo doświadczyli już nieprzyjemności związanych z utratą danych i przestojem w działaniu biznesu. Drugich – prawdopodobnie to czeka. Według brutalnych statystyk, prawdopodobieństwo to graniczy wręcz z pewnością.

Chcemy jednak nie tylko Cię ostrzec, ale przede wszystkim doradzić, w jaki sposób skutecznie zabezpieczać swoje dane, aby nie paść ofiarą tych statystyk.

Kolejnym najbardziej znanym konceptem w dziedzinie backupu danych, a również opartym o prawdopodobieństwo, jest reguła 3-2-1. Co ona oznacza i co kryje się pod tymi cyframi? Wyjaśniamy!

Backup 3-2-1 – odkrywamy cyfry

Co kryje się pod pojęciem backup 3-2-1?

Strategia backup 3-2-1 zakłada, że kopia zapasowa danych powinna spełniać trzy podstawowe założenia:

  1. Trzy kopie danych: Przechowuj przynajmniej trzy kopie swoich danych. Oznacza to, że oprócz danych produkcyjnych, powinny istnieć jeszcze dwie dodatkowe kopie zapasowe.
  2. Dwa różne nośniki: Te trzy kopie danych powinny być przechowywane na przynajmniej dwóch różnych nośnikach. Może to być np. Xopero Unified Protection. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko związane z awarią jednego rodzaju nośnika.
  3. Jedna kopia poza siedzibą firmy: Jedna z tych kopii powinna być przechowywana w lokalizacji zewnętrznej, poza siedzibą firmy. Może to być np. w chmurze lub w innym fizycznym miejscu. Dzięki temu, nawet w przypadku katastrofy, która zniszczy lokalne kopie (np. pożar czy powódź), Twoje dane pozostaną bezpieczne.

3 – Przechowuj co najmniej trzy kopie swoich danych

Awaria lub kradzież sprzętu, atak ransomware, celowe lub przypadkowe naruszenie pracownika…pisaliśmy już o przyczynach utraty danych. Ryzyko ich wystąpienia jest różne – możemy jednak przyjąć pewne założenia, aby przekonać się dlaczego warto mieć trzy kopie swoich danych, w tym główną kopię zapasową. Załóżmy, że przechowujemy dane na urządzeniu A, a ich kopię zapasową na sprzęcie B. Prawdopodobieństwo ich utraty z urządzenia A wynosi 1/100 i identyczne jest w przypadku B. Szansa na jednoczesną awarię obu sprzętów jest zatem następująca:

1/100 x 1/100 = 1/10 000

Przyjmując jednak, że mamy drugi backup danych, który przechowujemy niezależnie poza siedzibą firmy (np. cloud backup), a prawdopodobieństwo wystąpienia awarii w tej lokalizacji również wynosi 1/100, to szansa na utratę danych spada do:

1/100 x 1/100 x 1/100 = 1/1 000 000 (!)

Udało nam się przekonać Cię do słuszności tej zasady?

„2” – Przechowuj kopie na co najmniej dwóch różnych nośnikach

Niezaprzeczalnie, jakiekolwiek rozwiązanie do magazynowania danych prędzej czy później ulegnie awarii. Dyski twarde poza tym, że mogą mieć wady, mają po prostu ograniczoną żywotność. Dwa identyczne urządzenia, zakupione mniej więcej w tym samym czasie, mają zatem znacznie większe prawdopodobieństwo uszkodzenia w podobnym momencie niż dwa zupełnie inne nośniki. Dlatego tak ważne jest tworzenie i przechowywanie kopii zapasowej na różnych nośnikach danych. Wybierając Xopero Unified Protection, masz zapewnione rozwiązanie ALL-in-ONE – łączące oprogramowanie do backupu, macierz dyskową, archiwizator oraz urządzenie deduplikujące.

„1 – Przechowuj jedną kopię zapasową poza siedzibą firmy

Pożar, powódź, kradzież – są takie zagrożenia, które mogą dotknąć całą infrastrukturę IT. Jeżeli nie chcesz, aby Twoje dane “poszły z dymem” w myśl zasady 3-2-1 rekomendujemy trzymanie jednej kopii zapasowej poza lokalizacją Twojego biura. Dobrym rozwiązaniem może okazać się tutaj program do backupu w chmurze. Xopero korzysta z polskiego Data Center, który ma kilka fizycznych lokalizacji i infrastrukturę IT o poziomie zabezpieczeń niemożliwym (bo zbyt kosztownym) do wdrożenia w jakiejkolwiek firmie wewnętrznie.

Jeżeli backup online wydaje Ci się mniej bezpieczny, drogi czy wolny – pozwól, że Cię do niego przekonamy. Na początek: przeczytaj nasz artykuł o mitach backupu w chmurze!

3…2…1… – zacznij stosować się do tej prostej, ale skutecznej zasady backupu! Wdrażając strategię 3-2-1, nie tylko zabezpieczasz swoje dane, ale również zapewniasz swojej firmie niezrównaną odporność na wszelkie nieprzewidziane sytuacje. Zadbaj o swoje dane już dziś, aby jutro móc spać spokojnie.

Źródło informacji: blog xopero